T.C. AKSARAY VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

İl Müftümüz Cemalettin BAL 'ın kaleminden

KADİR GECESİ

 

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

     İslâm âlemi olarak  manevî arınma ve yücelme, paylaşarak zenginleşme mevsimi olan mübarek Ramazan ayının son günlerini idrak ederken 01 Temmuz Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece, Ramazan-ı Şerifin kalbi olan mübarek Kadir gecesine kavuşmuş bulunmaktayız. Gelişiyle birlikte oluşturduğu mana iklimiyle gönül dünyamızı mamur eden, iç âlemimizi zenginleştiren Kadir gecesi, yaratılış bilgisinin ders kitabı ve bütün kâinatın ve varoluşun özeti olan Kuran 'ın indirildiği gecedir.

     Kadir Gecesi öyle bir gecedir ki, cahiliyenin zilletine gömülmüş zihinlere Rabbini bildirmeye; varoluş amacından kopmuş, nerden gelip nereye gittiğini unutmuş, yolunu şaşırmış insanlığa unuttuklarını hatırlatmaya gelen yüce kitabımız Kuran, Ramazanın kalbi olan bu gecede inmeye başlamıştır. Allah, bize her yıl tekrar hatırlatıyor ki Kadir Gecesini, ancak Kuran’ın kadrini bildiğimiz oranda hakiki manada ihya etmiş oluruz. Bu gecenin kadrini gerektiği gibi bilebilmek için evvela, Allah’ın sonsuz lütfu olarak kapımıza kadar gelmiş Kuran nuruna yüreğimizi sonuna kadar açmamız, manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kuran'ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulamalı, günahlardan arınmak için unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip Yüce Mevla’mızdan af ve bağışlanma dilemeliyiz.

      Geliniz hep birlikte, pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevî haz ve vecdin doruğa ulaştığı, bin aydan daha hayırlı olduğu ve meleklerin seher vaktine kadar yeryüzüne her iş için indiği müjdelenen bu mübarek gecenin kıymetini bilelim. Dünya hayatının altında ezilip yok olmak ve dünyanın sonu gelmez hevesleri peşinde ömrümüzü heba etmek için değil, geride hayırlı işler bırakmak ve Rabbimizin Rızasına uygun yaşayarak kalıcı kurtuluşa ermek için yaratıldığımızı bir kez daha fark edelim. İhtiyaç içerisinde ve zor şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan insanlarımızı hatırlayarak maddi ve manevi yardımlarına koşalım, sıkıntılarını paylaşmaya, acılarına ortak olmaya çalışalım.

      Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini en içten dilek ve duygularla tebrik ediyor; Bu gece vesilesiyle yakın zamanda yaşadığımız acı faciada hayatını kaybedenlere Allahtan Rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. İnşallah, Kadir gecesimiz, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, topyekûn insanlığın ve bilhassa İslam dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, akan kan ve gözyaşının durmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenabı-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

 

 

                                                                                                     Cemalettin BAL

                                                                                                        İl Müftüsü