T.C. AKSARAY VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

İl Müftümüz Cemalettin BAL' ın kaleminden

1-7 EKİM CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

       Cami ve mescitler, Kuba ’da başlayıp Medine’de Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu'nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyyet sembolüdür.

     Camilerimiz, her an huzuru ilahi de  olduğumuzu,  müezzinin  minarelerden okuduğu ezan ve salalarla kulluğumuzu bizlere hatırlatan, girildiğinde maneviyatı teneffüs ettiren dost hanelerimizdir. Camilerimiz, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik, beraberlik yuvası, fakir, fukara ve çaresiz insanların çaresidir. Camilerimiz, zenginle fakirin, işçiyle patronun, yönetenle yönetilenin, yabancıyla yerlinin bütünleştiği büyük bir insanlık evidir. Camilerimiz, ibadet, fikir ve birlik merkezleridir.  

     Camilerimizde görev yapan din gönüllülerimiz sadece günde 5 vakit ibadet hizmeti, Yaz ve Kış mevsimlerinde Kuran eğitim hizmetiyle kalmayıp cemaatinin, semtinin, mahallesinin, düğün ve nikâh merasimlerinde, cenaze hizmetleriyle toplumda en önemli görevi ifa eder. Camilerimizin din görevlilerimizin engellisiyle, yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla toplumun her ferdine din hizmeti sunduğunu, birlik beraberlik inşa ettiğini bir kez daha hatırlayarak değerlerimize sahip çıkmalıyız. Nitekim 15 Temmuz Darbe girişiminde okunan Ezan ve Salalarla topluma güven veren, diri tutan, camilerimiz ve bir çok sıkıntıya rağmen görev yerlerini terk etmeyen din gönüllerimiz bunun en aşikâr örneğidir. Camiler, inşa edildikçe, içerisi cemaatlerle dolduğu müddetçe, din görevlilerimize daha çok hizmet imkânı doğacak ve gelecek nesillerimize bırakılan en güzel miras olacaktır inşallah. Allah (c.c.), minarelerimizden ezanlarımızı susturmasın, devletimize ve milletimize zeval vermesin.  

     Bu vesileyle 1-7 Ekim 2016 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın başta devletimize, aziz milletimize, din hizmeti sunan İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu Öğreticilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, ömrünü İslâm uğruna hizmet ederek vefat etmiş hocalarımıza Yüce Allah’tan (cc) rahmet niyaz ediyorum. Yıllarca görev yaparak yüce dinimiz İslam’a ve milletimize hizmeti şiar edinmiş emekliye ayrılmış görevlilerimiz ile şu anda halen görevine devam eden tüm din gönüllülerimize sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

 

 

Cemalettin BAL

    İl Müftüsü