T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Aksaray Müftülüğü

17.08.2018

İl Müftümüz Cemalettin Bal 'ın Kaleminden

 

Somuncu Babamızın Şehri, Şehri Suleha Aksaray’ dan güzel ülkemin güzel insanları ve bütün mümin kardeşlerime,

            Selamün Aleyküm;

            Bismillahirrahmanirrahim,

Allah’a gönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz bir Kurban Bayramını daha idrak etmenin sevinci içerisindeyiz elhamdülillah. Kurban; kurbiyyet, Gönülden bağlılık, yakınlık sevdası, Yakınlıkta takva, Takvada teslimiyettir. Kurban; kurbanı, Allahu Azimüşşana yakınlaşma, Allah’ın emrine boyun eğiş, O’na kul olmanın şuuruna erme, Kulluk bilincini tazeleyişdir. Kurban, mukarrebundan olma çabasıdır, yani takvaya erişme arzusu içinde yüce yaratıcıya yaklaşanlar arasına girebilme gayretidir.

 

Bizlere, Hz. İbrahim ve İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Ayrıca bu ibadeti bizler, kurban edilen hayvanın etinin veya kanının değil, Allah’a olan bağlılığımızın ve sadakatimizin O’nun katına ulaşacağını bilerek yerine getiririz. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da sevinçleri dünya çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini etmeli ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı göze alan çileli eşleri mesrur etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocukları sevindirmeliyiz ve yılda bir defa gerçekleşen bu ibadetin coşkusuyla tanıştırmalıyız. Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selâmlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerini dağıtarak, ikramda bulunarak; bütün sokakların, bütün komşuların, bütün yurdumuzun, İslâm coğrafyasının ve bütün dünyanın gözlerine sevinç taşımalıyız. 


        Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere, yurtdışında yaşayan kardeşlerimizin ve bütün İslam âleminin Kurban bayramını tebrik ederken, Allah Teâla’nın katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim.

 


                                                                                                         Cemalettin BAL
                                                                                                         AKSARAY İL MÜFTÜSÜ