T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Aksaray Müftülüğü

23.04.2017

MİRAÇ KANDİLİ

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

            23 Nisan 2017 Pazar günü, Receb ayının 27. gecesi Miraç Kandilini idrak edeceğiz. İsra ve Miraç olayı Yüce Allah’ın sevgili Peygamberine (s.a.v) bir mükafatı ve ilahi bir mucizesidir. İsra, Yüce Allah’ın Sevgili Peygamberimizi, gecenin bir anında Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürmesidir. Miraç ise, Allah’ın Peygamberimizi aynı gecede Mescid-i Aksa’dan semaya çıkarması, sonra da insan, cin, melek ve diğer mahlukatın bilgilerinin tükendiği sınıra ulaştırmasıdır. 
Miraç hadisesinin hiç şüphesiz bildiğimiz, bilmediğimiz pek çok sebep ve hikmetleri vardır. Bunlardan birisi, Yüce Allah’ın, kendisinin kudretine delalet eden pek çok ayet, delil ve harikaları Sevgili Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya göstermek istemesidir. Diğeri ise amcası Ebu Talib’i ve eşi Hz. Hatice’yi kaybeden ve Taif’te kendisinse eziyet edilen Peygamber Efendimizi teselli etmektir. Çektiği bütün sıkıntıları, içine düştüğü üzüntüleri, zorlukları ve yorgunlukları, hatta kendisine vahyedilenleri tebliğ ederken ve davetini yayarken karşılaştığı zorlukları unutturacak bir hediyedir. Bu sır ve hikmet dolu yolculuğu Cenâbı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirmektedir. 

سُبْحَانَ الَّـذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ


“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’ dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (isra-1)
              Allahu Azimüşşan, Mirac gecesi Rasulullah (s.a.v) Efendimiz 'i üç müjde ve hediye ile birlikte ümmetine göndermiştir. Bunlar; Ümmetinden Allah'a ortak koşmadan ölen kimselerin affedileceği, Günlük beş vakit namaz ve Bakara Suresi'nin son iki ayetidir. Bu üç hediye, kıyamete kadar gelecek her mümine verilmiş en büyük hediyelerdir. Bu hediyeler kısaca, iman, namaz ve niyazdır. Bunların bu gecede ikram edilmesinin özel bir manası vardır. Onlar olmadan manevi miraç, yani Yüce Allah'a yakınlık olmaz.

             İnşallah bu vesileyle yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyorum. Bu gecenin, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını, bütün ümmetin şahlanış ve dirilişinin miracı olmasını yüce rabbimden niyaz ediyor ve tüm Aksaraylı halkımızın ve İslam Âleminin Mirac kandilini tebrik ediyorum.

                                         Cemalettin BAL
                                        İl Müftüsü