T.C. AKSARAY VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

İl Müftümüz Cemalettin Bal 'ın Kaleminden

10.12.2016

MEVLİD KANDİLİ

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla


     11 Aralık Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece iki cihan serveri Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesini idrak edeceğiz. Yüce Rabbimiz, insanlığa lütuf ve merhametinin bir tecellisi olarak, insanı insan yapan bütün değerlerin ve ahlaki erdemlerin kendisinde toplandığı önderimiz Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimizi rebiül evvel ayının 12. gecesinde bizlere son peygamber olarak göndermiştir.
      Mevlid gecesi Fahri Alem sallalahu aleyhi ve sellem efendimizi tanıma, O’nun öngördüğü fazilet ilkeleri doğrultusunda yaşama ve her türlü kötülüğü terk etme vesilesidir.  Zira, insanlara dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamayı hedefleyen ve manevi varlığımızı karartan her türlü olumsuzluktan arındırarak, bizi üstün ahlâkî değerlere yönelten Hz. Peygamber Efendimizdir. O’ nu anlamak, sevmek ve örnek almak, sadece yalın bir taklit ve sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi değil, bilakis sünnetinin ve sîretinin bütün yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının tazelenerek hayatımıza yansıtılması, güzel ahlâkının ve öğretilerinin davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapılmasıdır. O’nun getirdiği ilke ve prensiplerin özünde aydınlık, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik vardır. O, insanlar arasında sevgi, uzlaşma, yardımlaşma, kardeşlik ve istikrarı sağlayacak; fert ve toplum planında pek çok ahlâkî ve sosyal problemin hak ve adalet çerçevesinde çözülmesine ışık tutacak ve insanlara gelişme yollarını göstererek onları geleceğe hazırlayacak ölçüler getirmiştir. O’nun ümmeti olmakla her zaman şerefyab olan bizler, tüm insanlık için en güzel örnek olarak takdim edilen Sevgili Peygamberimizin rehberliğine ne ölçüde ittiba ettiğimizi bu vesileyle yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu mübarek günün feyz ve bereketinden istifade ederken, içimize yönelmeli ve nefis muhasebesi yaparken, özeleştiriden kaçınmamalı ve insanlık nezdindeki görev ve sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlamalıyız.
     Bu duygu ve düşüncelerle mübarek mevlid kandilinin tüm İslâm alemine sağlık, huzur ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle Halep’ te ve dünyanın bir çok yerinde zulüm altında kalan, yaşamını sürdürmeye çalışan müslüman kardeşlerimizin zalimlere, küffara karşı mensur ve muzaffer olmalarını Cenabı Allah’tan niyaz ediyor, ayrıca 10 Aralık İstanbul terör saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 

 

Cemalettin BAL
 İL MÜFTÜSÜ