T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Aksaray Müftülüğü

26.05.2017

ŞEHR-İ RAMAZAN

 

 Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

      Feyiz ve bereketlerle, af ve mağfiretlerle dolu on bir ayın sultanı Şehr-i Ramazan’ a kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. İnşallah, 26 Mayıs Cuma günü kılacağımız teravih namazının ardından 27 Mayıs Cumartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. Şehr-i Ramazan, peygamber efendimizin ifadesi ile “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olan bir aydır.

      Şehr-i Ramazan sabır, oruç, namaz ve nefisle mücadele mevsimidir. Bu ayda ayet ayet indirilmeye başlanan Kur’an-ı Kerim, içimizi karanlıklarından, cehaletten, şehevi duygulardan; dışımızı çeşitli kötü hallerden temizler. Şehr-i Ramazan; Tutacağımız oruçlarla bedenimizin sıhhate kavuşacağı, vereceğimiz zekâtlar ve sadakalarla malımızın temizliğe ulaşacağı, şeytanların kullara yaklaşamaması ve nefsimizin açlıkla terbiye olmasıyla huzura erdiğimiz, maddi ve manevi hayatımızda birçok güzelliklerin yaşandığı bir aydır. Şehr-i Ramazan; İbadet hayatımızda beş vakit namaz ve teravih namazlarımızla, okuyacağımız Kur’ anı Kerimle manevi yönde birçok güzellikler elde edeceğimiz bir aydır. Bu ayda açlıkla, susuzlukla kıyamet gününün açlığını, susuzluğu hatırlanmalı, fakirlerimize ve düşkünlerimize sadaka verilmeli kimsesizlere ve yetimlere şefkat gösterilmelidir. Büyüklerimize saygıyı gösterirken küçüklerimiz de sevgiden mahrum edilmemelidir. Bu ayda malayani den uzak durmalı, Söylenmemesi gereken sözlerden sakınılmalı ve ibadete daha çok zaman ayrılmalıdır. Şehr-i Ramazan; Aynı zamanda Kur’an ayıdır. Kur’an-ı Kerim bu ayda Kadir gecesinde hayatımıza rehber olarak gönderilmiştir. Şehr-i Ramazan; Kur’an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükâfatın arttığı; af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.

    Şehr-i Ramazan Oruç ayıdır. Oruç, hem bir irade eğitimi hem de hayattaki  muhtemel meşakkatlere karşı bir sabır eğitimidir. Oruç, kulun, kalbi ve ruhu üzerinde birikmiş günah kirinden sıyrılmasını sağlar. Nitekim Fahri âlem efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Şehr-i Ramazanda tutulan orucun önemini şu hadisi şerifiyle bizlere müjdelemiştir;

وَمَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ 

  “Niyet ederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları affolunur” (Buhari, Savm, 6, II, 228)

       Bu vesileyle içinde birçok bereketi, rahmeti ve mağfireti barındıran Şehr-i Ramazanın nimetlerinden en güzel şekilde faydalanmamızı diler, Bu mübarek Ramazan ayının başta Devletimize, vatanımıza olmak üzere, Aziz milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenabı Mevla’mızdan niyaz ederim.

                                                                                               

                                                                                                 Cemalettin BAL

                                                                                                  İL MÜFTÜSÜ