07.11.2019

İl Müftümüz Cemalettin Bal 'ın Kaleminden

Somuncu Babamızın Şehri, Şehri Suleha Aksaray’ dan güzel ülkemin güzel insanları ve bütün mümin kardeşlerime,

            Selamün Aleyküm;

            Bismillahirrahmanirrahim,

       Rebîu’l-Evvel ayının 12. gecesinde; Bütün insanlığa gönderilmiş bir rahmet vesilesi ve hidayet rehberi olan Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’ in dünyayı teşriflerinin sene-i devriyesi Mevlid kandilini idrak edeceğiz İnşallah. Bütün müminlerin sevgide buluştukları ortak payda, elbette başta Rabbimizin sonra ise fahr-i kâinat mefhar-i mevcudat Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve sellem’ in sevgisidir. Allahu teala’nın ilk yarattığı nur, Habibullah Aleyhisselam' ın nurudur. Kâinat O’nun nurundan yaratılmıştır. O, her davranışıyla müminler için en güzel örnektir. Bütün insanlığa gönderilmiş bir rehberdir. Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem bizlere varoluşumuzun gayesini haber vererek Allah’a kul olmanın, O ’nun rızasını ve cennetini kazanmanın yollarını öğretmiş, özüyle ve sözüyle, her haliyle bizler için ahlak, iffet, şefkat, merhamet ve adalete dair muhteşem bir örnek olarak yaşamıştır.

       Bizler  için her konuda  olduğu  gibi aile olarak ta en güzel örneği sunan  Peygamberimiz  Aleyhisselatü  Vesselam, iyi bir aile olmanın önemini  ve nasıl  iyi bir  baba ve ideal  bir eş  olunabileceğini  bizzat  kendi  mübarek yaşantısıyla  göstererek  hadis-i  şeriflerinde de,   “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” (Tirmizî, Menâkıb, 63) buyurmuşlardır. Efendimiz aleyhisselatü vesselam, aile hayatıyla vefalı ve duyarlı bir eş, şefkatli bir baba, sevecen bir dede, mütevazı bir dost ve örnek bir akraba olarak bizlere ışık tutmuştur.

   Diyanet İşleri Başkanlığımız, 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftasının ana temasını “Peygamberimiz(ﷺ) ve Aile” olarak belirlemiştir. Aksaray İl Müftülüğü olarak bu tema çerçevesinde 8 Kasım 2019 Cuma günü Müftülüğümüz II. Kılıçarslan Konferans Salonunda saat 09.00 da açılışını gerçekleştireceğimiz Mevlid-i Nebi haftasını, aynı gün Merkez Karamanoğlu  Ulu  Caminde akşam namazına mütekiben; Mevlid-i Şerif tilaveti ve Sakal-ı Şerif ziyaretiyle programımızla devam ettireceğiz. 9 Kasım 2019 Cumartesi günü yine Merkez Karamanoğlu Ulu Cami’ndeki Sabah namazı buluşmasıyla Şehr-i Sülehamız Aksaray’ımızda Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri devam edecektir.

        Bu vesileyle Mevlid Kandili’ nin Aksaray’ımız başta olmak üzere tüm İslam Âlemine hayırlara vesile olmasını Rabbim' den niyaz ediyor, 8 Kasım 2019 Cuma günü Akşam namazına müteakiben Merkez Karamanoğlu Ulu Cami’ nde İdrak edeceğimiz Mevlid-i Nebi programımıza tüm vatandaşlarımızı aileleriyle ve özellikle gençleriyle, çocuklarıyla birlikte katılmalarını diliyorum.

 

                                                                                                                           Cemalettin BAL

                                                                                                                  AKSARAY İL MÜFTÜSÜ